Łazienka bez okna – zalety i wady

Łazienka bez okna

Łazienka bez okna – jakie zalety ma takie pomieszczenie?

  • Mimo wizualnych walorów i lepszej cyrkulacji powietrza okno w łazience może też być słabym punktem termoizolacji ścian. Łazienka bez okna to więc najczęściej pomieszczenie, które o wiele łatwiej ogrzać. Jest to szczególnie ważne w obliczy rosnących cen za ogrzewanie.
  • Mała łazienka bez okna daje większe możliwości aranżacyjne niż łazienka, w której okno zajmuje dużą część ściany. Brak okna sprawia, że zyskujecie w łazience dodatkową przestrzeń, którą możecie wykorzystać w inny, często bardziej praktyczny sposób.
  • Łazienka bez okna pozwala na stworzenie przytulnej aranżacji pomieszczenia, w którym będziecie mieli pełną prywatność.
  • Jeśli budujecie dom to brak okna w łazience oznacza najczęściej również niższe koszty aranżacji tego pomieszczenia. Dobrej jakości okno o odpowiednich do łazienki parametrach termoizolacyjnych to zwykle spory wydatek.

Jakie wady ma mała łazienka bez okna?

Mimo kilku istotnych zalet mała łazienka bez okna nie jest jednak pozbawiona również wad. Najważniejszą z nich jest gorsza cyrkulacja powietrza i brak możliwości szybkiego odprowadzenia z pomieszczenia nadmiaru pary wodnej czy wilgoci. Okno w łazience daje możliwość szybkiego przewietrzenia pomieszczenia i poprawienia panującego w nim mikroklimatu. Zbyt wysoki poziom wilgotności może prowadzić do nadmiernego rozwoju szkodliwych drobnoustrojów, pleśni czy grzybów. Dlatego tak ważna jest odpowiednia wentylacja w łazience bez okna. System wentylacji w łazience bez okna powinien być zaprojektowany przez specjalistę. Warto także zadbać o systematyczne kontrole drożności wentylacji w małej łazience bez okna.

Kolejna często podkreślana wada łazienki bez okna to brak dostępu światła słonecznego. Ten mankament łazienki bez okna możecie jednak bardzo łatwo zniwelować, montując odpowiednie oświetlenie. Każda strefa łazienki powinna być dobrze oświetlona, a bardzo praktycznym rozwiązaniem jest możliwość niezależnego uruchamiania oświetlenia w poszczególnych strefach. Szczególną uwagę trzeba poświęcić oświetleniu strefy umywalkowej, bo to zwykle właśnie przed lustrem nad umywalką spędza się w łazience najwięcej czasu.

Łazienka bez okna aranżacje – jak optycznie powiększyć to pomieszczenie?

Jeśli chodzi o to, jak zaaranżować łazienkę bez okna, to w zasadzie nie ma tu żadnych ograniczeń. W zależności od Waszych preferencji i tego, jak zaprojektowana jest reszta mieszkania w małej łazience bez okna możecie stworzyć zarówno aranżacje nowoczesną, jak i wnętrze inspirowane klasycznymi trendami. Niezależnie od tego, na jaki styl architektoniczny zdecydujecie się w małej łazience bez okna jest kilka prostych sposób na to, aby wizualnie powiększyć takie pomieszczenie:

  • Kolorystyka – aby powiększyć małą łazienkę bez okna, postawcie na uniwersalne jasne kolory. Ponadczasowa biel, jasne odcienie szarości czy delikatny zbliżony do złamanej bieli beż to kolory, dzięki którym mała łazienka bez okna będzie wydawała się większa i jaśniejsza.
  • Oświetlenie – odpowiednia barwa i natężenie światła to kolejny element, bez którego mała łazienka pozbawiona okna może wydawać się ciemna i ciasna.
  • Lustra – duże lustro to chyba najprostszy trik na to, aby powiększyć małą łazienkę bez okna. Szczególnie jeśli duże lustro połączycie z odpowiednim oświetleniem tego pomieszczenia.

Rośliny do łazienki bez okna – jakie wybrać?

Elementem dekoracyjnym łazienki są często ozdobne rośliny doniczkowe. Co jednak zrobić w przypadku łazienki bez okna? Czy rośliny w takim pomieszczeniu poradzą sobie bez dostępu światła słonecznego? Okazuje się, że jest kilka gatunków roślin, które stosunkowo dobrze poradzą sobie w pomieszczeniu z ograniczonym dostępem naturalnego światła. Kilka takich cieniolubnych gatunków roślin do łazienki bez okna to na przykład Aloes, Zamiokulkas zamiolistny, Sansewieria czy Skrzydłokwiat. Pamiętajcie jednak, że nawet takie cieniolubne rośliny nie będą w stanie egzystować bez chociaż okresowej ekspozycji na słońce. W związku z tym musicie zadbać o okresowe przeniesienie roślin w bardziej nasłonecznione miejsce. Stosunkowo popularnym sposobem jest zakup dwóch roślin tego samego gatunku. Jedna roślina trafia do łazienki bez okna, a druga w dobrze nasłonecznione miejsce. Następnie wystarczy co jakiś czas zamienić rośliny miejscami.