Kuchnia jest bardzo ważnym pomieszczeniem w Twoim domu. To w niej gotujesz, organizujesz przyjęcia i spędzasz wiele czasu każdego dnia. Dlatego warto zrobić wszystko, aby czuć się w niej dobrze i wygodnie. Kuchnia w bloku z reguły jest o wiele mniejsza, niż kuchnia w domu, dlatego należy ją mądrze urządzić. Trzeba wziąć pod uwagę układ budynku, innych domowników, którzy mogą korzystać z tej przestrzeni, a także wszelkie ograniczenia, z jakimi możemy mieć do czynienia. W grę wchodzą także pewne czynniki praktyczne, takie jak ilość miejsca do przechowywania i urządzenia, które można zamontować. Do tego dochodzi estetyka. Podpowiemy Ci, jak praktycznie i elegancko urządzić niewielką kuchnię.
Spis treści
Kuchnia w bloku — nie musi być ciasna i nudna!
Mała kuchnia wcale nie musi być ciasna! Wszystko zależy od tego, jak ją zaaranżujesz. Możesz stworzyć nowoczesną, modną i elegancką przestrzeń z małą kuchnią w swoim mieszkaniu. Wystarczy kreatywnie pomyśleć o tym, jak wykorzystać to, co masz.
Kolorystyka małej kuchni w bloku
Jasna paleta barw to najprostszy zabiegi aranżacyjny pozwalający na optyczne powiększenie małej kuchni. Uniwersalnym wyborem jest mała kuchnia biała lub mała kuchnia szara. Na takie kolory w małej kuchni możesz zdecydować się zarówno w przypadku aranżacji klasycznych, jak i nowoczesnych kuchni minimalistycznych. Nie zapomnij też o kilku dodatkach, które ożywią taką jasną kuchnię. Świetnie w tej roli sprawdzą się kwiaty lub zioła w doniczce, które dodadzą życia do kuchni i ładnej, odprężającej zieleni. W wielu kuchennych aranżacjach świetnie sprawdzi się również kilka niewielkich dodatków w kolorze złotym.
Funkcjonalny układ małej kuchni w bloku
Pamiętając o niewielkich rozmiarach kuchni, nie rezygnuj z jej funkcjonalności! Upewnij się, że wszystko jest łatwo dostępne. Do małej kuchni warto zamówić meble robione na wymiar. Obecnie firmy się tym zajmujące mają masę ciekawych pomysłów, jak w szafkach umieścić w łatwy sposób niezliczoną ilość garnków, talerzy i kuchennego sprzętu.
Jak urządzić kuchnię w bloku?
Urządzanie kuchni w bloku mieszkalnym wiąże się z pewnymi szczególnymi wyzwaniami. Więc jak urządzić kuchnię w bloku? Po pierwsze, należy wziąć pod uwagę rozkład pomieszczenia. Po drugie należy zastanowić się, w jaki sposób domownicy będą korzystać z tej przestrzeni. Ludzie często jedzą w kuchni, więc ważne jest, aby nie przytłoczyć ich bałaganem lub meblami. Wreszcie, należy wziąć pod uwagę budżet. Jeśli masz ograniczony budżet, powinieneś skupić się na funkcjonalności, a nie na formie. Może to oznaczać użycie podstawowych materiałów i zachowanie jak najprostszych rozwiązań. Kolejną ważną rzeczą, o której należy pamiętać podczas urządzania kuchni w bloku, jest to, aby meble były łatwe do czyszczenia. Najlepiej wybrać gładkie blaty i fronty mebli bez żłobień.
Kuchnia w bloku z oknem to fantastyczne rozwiązanie. Zapewnia powiew świeżego powietrza, dzięki czemu kuchnia jest chłodna, podczas gotowania. Okno w kuchni może być również do pokoju, co pozwala na łatwiejszą organizację przyjęć — możemy przez nie podawać dania. Bardzo dobrym sposobem jest otwieranie okna na zewnątrz — oszczędzamy w ten sposób kuchenne miejsce.
Zabudowa kuchni pod sufit
Unowocześnienie wyglądu kuchni może być świetnym sposobem na poprawę ogólnej funkcjonalności i czystości przestrzeni. Jedną z prostszych metod, aby to zrobić, jest zabudowa pod sufit. Ten rodzaj przechowywania pozwala na przechowywanie wszystkich zapasów kuchennych, przyborów kuchennych i innych w zorganizowanej i dostępnej przestrzeni, co znacznie ułatwia utrzymanie kuchni w czystości i porządku.
Zabudowa w kuchni pod sufit daje ci dużo miejsca dla innych rzeczy, które chcesz przechowywać w tym samym obszarze, takich jak zastawa stołowa, sprzęty kuchenne AGD, czy inne akcesoria niekoniecznie kuchenne.
Ciąg kuchenny w małej kuchni
W małej kuchni przestrzeń jest na wagę złota. Dlatego właśnie dobrym pomysłem jest zastosowanie wysuwanych szuflad, czy półek. Półkę można również zamontować bezpośrednio pod blatem kuchennym i jest to doskonały sposób na przechowywanie dodatkowych rzeczy. Można ją wykorzystać do przechowywania garnków i patelni, tac do serwowania, a nawet naczyń do przygotowywania posiłków, które muszą być przechowywane oddzielnie od głównego dania. Wysuwane półki są również doskonałym rozwiązaniem, jeśli masz mało miejsca na blacie. Można je łatwo ukryć, gdy nie są używane.
Ciąg kuchenny składa się z szafek i szuflad, w których możemy pomieścić wiele rzeczy. Projektując kuchnię, warto zwrócić uwagę, aby szafki miały różną wysokość — ułatwi to przechowywanie różnej wielkości sprzętów. Dobrze jest, aby były szerokie i miały dużą przestrzeń. Szuflady również powinny być zróżnicowane wielkościowo. Koniecznie zagospodarujmy narożniki, aby również mieściła się tam szafka i aby ta przestrzeń była również wykorzystana. Wąskie szafki możemy przeznaczyć na przechowywanie słoików.
Oświetlenie w kuchni
Oświetlenie kuchni jest ważne z wielu powodów. Po pierwsze, może ono sprawić, że przestrzeń stanie się jaśniejsza i bardziej otwarta. Oświetlenie może również ułatwić gotowanie. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni rodzaj oświetlenia do swojej kuchni. Dostępnych jest wiele różnych opcji, w tym oświetlenie górne, wpuszczane i szynowe. Każda z tych opcji ma swoje minusy i zalety. Ważne jest, aby wybrać wiele różnych typów oświetlenia, tak aby można było oświetlić każdą powierzchnię. Kluczową kwestią w przypadku doboru lamp do małej kuchni jest przede wszystkim odpowiednie oświetlenie blatu roboczego. Popularnym rozwiązaniem stosowanym w kuchniach już od lat jest oświetlenie podszafkowe. Jeśli w kuchnia pełni również funkcje jadalni i znajduje się w niej stół z krzesłami, to warto zadbać również o odpowiednie oświetlenie tej strefy. ‘