
Podłoga w sypialni to powierzchnia, której dotykamy często bosymi stopami. Jako, że zależy nam na tym, by było to przyjemne doświadczenie, dobrym rozwiązaniem jest miękka wykładzina w sypialni. Jakie są jej zalety? Jak wybrać wykładzinę do sypialni i na co zwrócić szczególną uwagę? Sprawdź!
Spis treści
Zalety wykładziny w sypialni
Wśród licznych plusów wykładziny w sypialni najważniejszą wydaje się poprawa akustyki pomieszczenia. Pokrycie podłogi wykładziną zapewnia odpowiednie wygłuszenie sypialni i eliminuje nieprzyjemny pogłos. O zaletach cichej sypialni, będącej miejscem odpoczynku po ciężkim dniu pracy i obowiązków, nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Jednak wygłuszenie sypialni wykładziną to nie wszystko! Tego rodzaju pokrycie podłogi absorbuje też wilgoć.
Odpowiednio dobrana wykładzina daje wrażenie ciepła, dlatego jest ważnym elementem dekoracyjnym przytulnej sypialni. Ponadto jej powierzchnia jest miła w dotyku, co ma szczególne znaczenie, gdy stawiamy na niej bose stopy. O ile przyjemniej postawić rano nogi na ciepłej wykładzinie, niż na chłodnej podłodze!
Użycie wykładziny pozwala także przykryć niedoskonałości dotychczasowej posadzki, bez konieczności gruntownego remontu. Mnogość wzorów i kolorów powoduje, że wykładzina dywanowa może nadawać charakter sypialni i być ważnym, albo nawet głównym elementem dekoracyjnym determinującym jej styl.
Jaką wykładzinę do sypialni wybrać?
Zastanówmy się więc jaka wykładzina do sypialni będzie najlepsza. Odpowiedź jak zwykle zależy od naszych indywidualnych preferencji i potrzeb.
Ze względu na swoją miękkość i przyjemność w dotyku doskonałym wyborem będą wykładziny wełniane. Równie dobrze można wyłożyć podłogę w sypialni wykładziną bawełnianą, która jest nie tylko miła w dotyku, ale też bardzo trwała, co jest szczególnie ważne, jeśli nie lubimy zmieniać wystroju wnętrza co chwilę. Jest to też propozycja nieco bardziej ekonomiczna.
Należy jednak pamiętać, że wykładzina dywanowa bardzo absorbuje kurz, który jest siedliskiem roztoczy. W związku z tym trzeba zadbać o regularne i dokładne odkurzanie wykładziny. Jeśli mamy w domu alergika to naturalne materiały mogą mu nie służyć. W tej sytuacji lepiej zastanowić się nad wyborem wykładziny z poliamidu, poliestru lub polipropylenu. Produkty wykonane z tego rodzaju sztucznych włókien nie absorbują zanieczyszczeń, dużo łatwiej zadbać o ich higieniczność i są bardzo trwałe.
Wykładzina a alergia to częsty dylemat, zwłaszcza jeśli nie chcemy wprowadzać do naszych wnętrz produktów ze sztucznych włókien. Na szczęście producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów również w tej kwestii proponując wykładziny wykonane z włókna kokosowego, trawy morskiej oraz hiacyntu wodnego. Tego rodzaju eco wykładzina do sypialni zdaje się mieć prawie same zalety:
- nie uczula,
- jest łatwa w czyszczeniu,
- reguluje wilgotność powietrza,
- estetycznie wygląda,
- pasuje do różnych stylów.
Jedyną wadą może być fakt, że tego rodzaju eco wykładzina jest dość twarda, co może okazać się dla niektórych nie do przeskoczenia. Jednak przewaga plusów powoduje, że są to produkty, po które sięgamy w ostatnich latach częściej i chętniej.
Grubość wykładziny do sypialni
Nie bez znaczenia jest też grubość wykładziny, którą wybierzemy do sypialni. Im większa gramatura na metr kwadratowy, tym bardziej gruba wykładzina. Ma to wpływ także na miękkość wykładziny i akustykę pomieszczenia. Przyjmuje się, że do sypialni powinno się wybierać wykładziny o gramaturach powyżej 450 gramów na metr kwadratowy.
Gruba wykładzina do sypialni może być także podszyta filcowym podkładem. Takie rozwiązanie jest szczególnie istotne, jeśli zależy nam na odpowiednim wyciszeniu wnętrza i utrzymaniu ciepła. Filc doskonale izoluje i jest materiałem odpornym na uszkodzenia. Nie należy go zatem stosować, jeśli mamy ogrzewanie podłogowe. W takim przypadku lepszy będzie podkład z juty, która jest odporna na działanie wysokich temperatur.
Grube wykładziny do sypialni Komfort to idealne rozwiązanie dla wymagających użytkowników. Szeroki wachlarz rodzajów włókien, długości runa oraz wariantów kolorystycznych sprawia, że dopasujemy wykładzinę praktycznie do każdego wnętrza. Miękkie wykładziny do sypialni w stonowanych jasnych kolorach nadadzą wnętrzom delikatności i lekkości, natomiast ciemne i wyraziste kolory ożywią wnętrze podkreślając osobowość właściciela.
Montaż wykładziny w sypialni
Montaż wykładziny wydaje się być zadaniem stosunkowo prostym. Najlepiej zawsze powierzyć wszelkie prace profesjonalistom, ale z powodzeniem możemy położyć wykładzinę samodzielnie.
Montaż wykładziny w sypialni rozpoczynamy od usunięcia starego pokrycia, resztek kleju i wygładzenia nierówności. Następnie rozkładamy wykładzinę, w taki sposób, aby zachodziła ok. 10 cm na ściany i pozostawiamy na minimum dobę, aby uniknąć zagnieceń. Po tym czasie docinamy wykładzinę mocno dociskając ją do ściany i zwracając szczególną uwagę na narożniki oraz miejsca, w których stykają się dwie części wykładziny. Kolejnym krokiem jest przyklejenie wykładziny do podłoża za pomocą taśmy dwustronnej, taśmy rzepowej (jeśli wykładzina posiada podłoże filcowe) lub specjalnego kleju. Na koniec zabezpieczamy brzegi wykładziny za pomocą specjalnych listew.
Kładąc wykładzinę na ogrzewanie podłogowe można zastosować albo metodę naciągową (bezklejową), albo z użyciem kleju. W tym drugim przypadku należy zwrócić uwagę, by użyty klej był odporny na wysoką temperaturę.