Podłoga w kuchni – co zamiast płytek? 3 tanie alternatywy

co_zamiast_plytek_w_kuchni_tanio

Kuchnia to jedno z najintensywniej użytkowanych pomieszczeń w domu. W nowoczesnych mieszkaniach kuchnia jest też coraz częściej połączona z salonem. Pełni więc także funkcje reprezentacyjne. Z tego względu podłoga w kuchni powinna być nie tylko trwała i łatwa w pielęgnacji. Powinna się także wizualnie wpisywać w całą aranżację mieszkania. Od lat najpopularniejszym rozwiązaniem na podłogę w kuchni są płytki. Mimo wielu praktycznych zalet i szerokiej gamy wzorów płytki to dosyć kosztowny materiał podłogowy. Do ceny samych płytek podłogowych do kuchni dochodzi jeszcze koszt ich położenia. Nie wspominając już o problemach związanych ze znalezieniem solidnego fachowca z wolnymi terminami. Z tego względu mamy dla Was dzisiaj 3 alternatywne rozwiązania. Jeśli zastanawiacie się co położyć w kuchni na podłogę zamiast płytek, zapraszamy do dalszej lektury.

Panele winylowe – tania i wodoodporna podłoga w kuchni

Panele winylowe to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań jako alternatywa dla płytek na podłogę w kuchni. Są one dostępne w wielu wariantach kolorystycznych i wzorach, dzięki czemu można je dopasować do każdego stylu wnętrza. W ofercie czołowych producentów winylowych paneli znajdziecie setki wzorów paneli drewnopodobnych imitujących różne gatunki drewna. Projektanci paneli poszli jednak o krok dalej i oferują także panele imitujące płytki, beton architektoniczny czy różne rodzaje naturalnego kamienia. Taka podłoga w kuchni jest również łatwa do czyszczenia i odporne na wilgoć, co jest szczególnie ważne w kuchni, gdzie podłoga narażona jest na zalania.

Czy panele winylowe to rzeczywiście tania podłoga w kuchni? Koszt samych paneli waha się w zależności od wybranego produktu i marki. Dobrej jakości panele winylowe do kuchni na promocjach można już kupić za niecałe 100 zł za m2. Różnica w cenie takiej podłogi do kuchni polega jednak w dużej mierze na kosztach montażu. Nowoczesne panele winylowe montowane są na tak zwany klik. Dzięki temu podłogę w kuchni stworzycie samodzielnie, oszczędzając sporą kwotę na pracach związanych z położeniem płytek.

Wykładzina PCV – najtańsza podłoga do kuchni

Wykładzina PCV to kolejna tania alternatywa dla podłogi z płytek w kuchni. Jej cena jest zazwyczaj niższa niż cena paneli winylowych, co czyni ją bardziej dostępną dla osób o ograniczonym budżecie.
Cena podłogi do kuchni z wykładziny PCV wynosi od zaledwie kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za metr. Dostępne dziś wykładziny elastyczne prezentują się znacznie lepiej niż siermiężne wzory z czasów PRL. Dziś bez trudu znajdziecie wykładziny PCV do kuchni imitujące różne naturalne materiały czy beton architektoniczny. Wykładzina PCV jest również łatwa w montażu, dzięki czemu można ją zamontować samodzielnie. Co więcej można ją położyć na praktycznie dowolnej płaskiej powierzchni. Co ważne, jej powierzchnia jest wyjątkowo odporna na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne, co zapewnia trwałość na dłuższy czas.

Jak odświeżyć podłogę w kuchni

Zamiast wymieniać podłogę w kuchni na nową, możecie także odświeżyć wygląd starej podłogi. Efekt taki można osiągnąć na przykład poprzez malowanie płytek podłogowych w kuchni. Przed przystąpieniem do malowania płytek podłogowych, należy upewnić się, że powierzchnia jest odpowiednio przygotowana. Należy dokładnie oczyścić płytki i pozbyć się wszelkich zabrudzeń, takich jak kurz, brud i olej. Można to zrobić za pomocą szorstkiego gąbki lub papieru ściernego. Po oczyszczeniu powierzchni, należy ją dokładnie osuszyć i odpylić. Wybór odpowiedniej farby jest kluczowy dla uzyskania trwałego i estetycznego efektu. W przypadku malowania płytek podłogowych należy wybierać farby specjalnie przeznaczone do malowania płytek. Dostępne są farby akrylowe lub epoksydowe. Farby akrylowe są tańsze, ale mniej trwałe, podczas gdy farby epoksydowe są droższe, ale bardziej odporne na ścieranie. W przypadku podłogi w kuchni zdecydowanie lepiej postawić na wytrzymałe produkty.

Podsumowując, panele winylowe, wykładzina PCV i malowanie płytek podłogowych to trzy tanie alternatywy dla nowej podłogi z płytek w kuchni. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, dlatego warto dokładnie przemyśleć wybór, zwracając uwagę na trwałość, łatwość montażu oraz koszt. W każdym przypadku, jednak, decydując się na któreś z tych rozwiązań, możemy być pewni, że uzyskamy interesujący efekt wizualny, a jednocześnie zaoszczędzimy trochę pieniędzy.