Meble łazienkowe wiszące, czy stojące – co wybrać?

meble łazienkowe wiszące czy stojące

Połączenie funkcjonalności, wygody i modnego wyglądu to klucz do stworzenia idealnej aranżacji mieszkania. W największym stopniu dotyczy to wystroju łazienki, w której na niewielkim zwykle metrażu musisz zmieścić całkiem sporo kluczowych elementów wyposażenia. Podstawą każdej aranżacji łazienki, poza armaturą i ceramiką sanitarną są meble. I to właśnie wyborem idealnym mebli łazienkowych zajmiemy się w tym poradniku. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jakie zalety mają meble łazienkowe stojące i wiszące.

Zalety mebli łazienkowych stojących – kiedy lepiej sprawdzi się model na nóżkach?

Zaletą mebli stojących jest na pewno pojemność. W przypadku szafki łazienkowej na niskich nóżkach masz do dyspozycji o wiele więcej miejsca do przechowywania różnych drobiazgów niż w przypadku mebli podwieszanych. Atutem łazienkowych mebli na nóżkach jest także ich stabilność oraz to, że poza złożeniem, nie wymagają one dodatkowego montażu do ściany łazienki. Meble łazienkowe stojące kupisz zarówno w zestawach, jak i pojedynczo. Duża ilość wzorów i kolorów sprawia, że w tej kategorii produktów bez trudu znajdziesz meble idealne do Twojej łazienki. Ogromną popularnością cieszą się modele w kolorze naturalnego drewna. W nowych kolekcjach największych producentów mebli do łazienek czekają na Ciebie też takie propozycje jak meble łazienkowe granatowe, grafitowe czy modele w delikatnych, pastelowych odcieniach.

meble łazienkowe stojące

Wiszące meble łazienkowe – nowoczesne i wizualnie lekkie

Mocną stroną wiszących mebli łazienkowych są kwestie wizualne. Tego typu konstrukcje optycznie powiększają przestrzeń, nadają jej lekkości i pozwalają stworzyć nowoczesny układ łazienki. Jest to rozwiązanie idealne do niewielkich pomieszczeń. W tegorocznych kolekcjach mebli podwieszanych znajdziesz wiele modeli inspirowanych nowoczesnymi trendami aranżacyjnymi. Część z nich posiada elementy wykonane z hartowanego szkła, metalu czy tworzyw sztucznych. Nie oznacza to jednak, że z takich mebli muszą zrezygnować miłośnicy nieco bardziej tradycyjnych aranżacji. Nie zabrakło tu modeli w kolorze naturalnego drewna, które doskonale sprawdza się w wizualnie ciepłej aranżacji skandynawskiej czy łazience japandi.

meble łazienkowe podwieszane

Czy podwieszane szafki łazienkowe mają jakieś wady? Mankamentem tego typu mebli jest na pewno nieco bardziej skomplikowany montaż. Szafki stojące wystarczy złożyć i ustawić w wybranym miejscu. W przypadku wiszących mebli dochodzi jeszcze konieczność montażu do ściany. To z kolei wiąże się często z wierceniem otworów w płytkach i ewentualnym ryzykiem uszkodzenia znajdujących się w ścianie elementów instalacji wodnej. Jednak wizualny efekt, jaki dają podwieszane szafki łazienkowe, jest zdecydowanie wart tej dodatkowej pracy.

Jak dopasować meble do stylu łazienki?

Tradycyjnie łazienkowe meble podwieszane (wiszące) kojarzą się raczej z łazienkami inspirowanymi nowoczesnymi i minimalistycznymi trendami. Analogicznie na meble stojące częściej decydują się miłośnicy tradycyjnych łazienek w stylu klasycznym, boho lub vintage. Jednak dzięki bardzo szerokiej ofercie mebli łazienkowych nie musisz się ściśle trzymać tych zasad. Jest wiele modeli mebli stojących, które doskonale odnajdą się w nowoczesnej łazience. Są też klasyczne czy tradycyjne aranżacje, w przypadku których lepszym wyborem są meble podwieszane. Przy odrobinie aranżacyjnego wyczucia połączysz oba te rozwiązania w ramach jednego wnętrza. Np. zestawiając podwieszaną szafkę podumywalkową ze stojącym łazienkowym słupkiem. Ważne jest jednak, aby meble łazienkowe utrzymane były w spójnym stylu.

Urządzasz łazienkę? Zobacz też, jak wybrać umywalkę.

Jakiej firmy meble łazienkowe wybrać?

Przy wyborze konkretnej marki, postaw nie tylko na modny design, ale także na jakość wykonania i użyte materiały. Na rodzimym rynku od lat funkcjonuje kilku uznanych i cenionych producentów mebli łazienkowych. Jeśli chcesz wybrać produkt sprawdzonej marki, zobacz, co ciekawego znajdziesz w kolekcjach takich firm jak Elita, Cersanit, Oristo, Comad czy Koło. Są to polskie firmy w większości z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w branży meblarskiej. Wiele z nich specjalizuje się właśnie w meblach łazienkowych. Dzięki temu ich produkty są idealnie dostosowane do specyficznych, panujących w łazience warunków.