Mały salon – jak urządzić?

Jak urządzić mały salon

Próba zorganizowania małego salonu w funkcjonalny, estetyczny układ może być dużym wyzwaniem. Mały pokój ma pewne ograniczenia i wymaga poszukiwania pomysłowy rozwiązań. Jedną z wielkich zalet małych salonów jest to, że istnieje wiele sztuczek, dzięki którym można je optycznie powiększyć. Dziś postanowiliśmy dla Was przygotować kilka porad i praktycznych wskazówek dotyczących tego, jak urządzić mały salon.

Na jaki kolor pomalować mały salon?

Niezależnie od tego, czy urządzacie mały salon w bloku, czy niewielki pokój dzienny w domu jednorodzinnym bardzo dużą rolę odgrywa kolorystyka tego pomieszczenia. Chyba dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że najpopularniejszym rozwiązaniem jest mały salon w jasnych kolorach. W zależności od tego, na jaki architektoniczny trend się zdecydujecie może być to ponadczasowa biel, jasne odcienie koloru szarego czy ciepły beż, charakterystyczny dla klasycznych i tradycyjnych małych salonów. Bardzo mały salon w bloku powinien mieć nie tylko jasne ściany, ale również jasną podłogę. Chyba najbardziej uniwersalną opcją jest podłoga z drewna lub jego imitacji (panele podłogowe laminowane lub winylowe). Do aranżacji jasnej podłogi w małym salonie możecie jednak wykorzystać także płytki gresowe. Jasna podłoga drewniana pasuje zarówno do małego salonu w stylu klasycznym, jak i niektórych nowoczesnych aranżacji. Jasną podłogę w małym salonie możecie jednak stworzyć także przy pomocy gresowych płytek imitujących naturalny kamień, architektoniczny beton czy nawet marmur.

Salon w jasnych kolorach

Jak umeblować mały salon?

Kolejnym bardzo istotnym elementem tego, jak urządzić mały salon są oczywiście meble, na które zdecydujecie się w aranżacji tego pomieszczenia. W dużej mierze to, jakie meble do małego salonu wybrać, zależy o tego, jaki konkretnie trend wnętrzarski posłużył Wam za inspirację. Jest jednak kilka uniwersalnych zasad, którymi powinniście kierować się, wybierając meble do małego salonu. Po pierwsze w małym salonie należy unikać mebli masywnej, przysadzistej konstrukcji. Zamiast szerokiego, zabudowanego narożnika, możecie wybrać sofę na wysokich nóżkach. Taki mebel nada całej aranżacji salonu lekkości i pomoże Wam optycznie powiększyć podłogę w małym salonie. Jak umeblować mały salon poza tym, że sprawdzą się w nim meble o wizualnie lekkiej konstrukcji? Innym elementem, który świetnie sprawdzi się w małym salonie są różnego rodzaju przeszklenia. Przeszklona witryna czy stolik kawowy ze szklanym blatem również pomogą Wam stworzyć wrażenie lekkości i przestrzeni w małym salonie.

Meble do małego salonu

Jak urządzić mały salon ze stołem?

Wiele osób zadaje pytanie, jak urządzić mały salon ze stołem? Czy stół ma w ogóle racje bytu w aranżacji takiego niewielkiego pomieszczenia? Praktycznym rozwiązaniem do małego salonu jest najczęściej stół rozkładany. Na co dzień możesz go dosunąć do ściany, jeśli chcesz wykorzystać przestrzeń w inny sposób. Jeśli jednak zajdzie taka konieczność, to niewielki, 4-osobowy stół możecie bardzo szybko zamienić w stół na 6 czy nawet 8 osób. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które regularnie organizują spotkania towarzyskie w większym gronie.

Jak urządzić mały salon z aneksem kuchennym?

Jeśli w projekcie Waszego mieszkania zamiast zamkniętej kuchni jest połączony z salonem aneks, to zastanawiacie się pewnie, jak urządzić mały salon z aneksem kuchennym. Kluczem do takiej aranżacji jest najczęściej zachowanie spójności i harmonii pomiędzy salonem i aneksem kuchennym. Oba te pomieszczenia, czy też strefy powinny być urządzone w podobnym stylu. Powinniście zachować również taką samą, albo przynajmniej zbliżoną kolorystykę obu tych stref. Same kolory to jednak nie wszystko. Zarówno mały salon, jak i połączony z nią aneks kuchenny powinny być inspirowane podobnymi trendami aranżacyjnymi.

Mały salon z aneksem kuchennym

Kwestie wizualne to jedno, równie ważne są jednak aspekty czysto funkcjonalne. Na przykład, czy da się urządzić mały salon z aneksem i jadalnią? W takiej aranżacji może nie być miejsca na stół jadalniany z prawdziwego zdarzenia. Nieco wcześniej wspominaliśmy o stołach rozkładany. Istnieje jednak jeszcze inny aranżacyjnym trik, który możecie wykorzystać w małym salonie z aneksem kuchennym. Te dwie strefy możecie wizualnie oddzielić kuchenną wyspą lub barkiem. Jeśli zadbacie o odpowiednie krzesła lub stołki, to taka wyspa czy barek mogą pełnić również rolę niewielkiej jadalni. Co więcej, dzięki nim zyskacie także całkiem sporą, dodatkową powierzchnię blatu roboczego. Takie wielofunkcyjne rozwiązania są często charakterystyczne właśnie dla niewielkich wnętrz.