Kuchnia mat czy wysoki połysk? Jakie fronty do kuchni wybrać?

Kuchnia na wysoki połysk czy matowa?

Zastanawiasz się czy urządzić kuchnię w połysku czy macie? Każde z tych rozwiązań ma swoich zwolenników i przeciwników. Matowe fronty to rozwiązanie klasyczne, bardzo często spotykane w polskich domach. Natomiast w nowoczesnych wnętrzach bardziej sprawdzają się meble z błyszczącymi frontami, na których jednak bardziej widać zabrudzenia.

Podejmując decyzję dotyczącą kuchni mat czy połysk, warto wziąć pod uwagę wszystkie aspekty. Matowe i ciemniejsze wykończenia dobrze sprawdzą się w dużych, dobrze oświetlonych przestrzeniach. Takie rozwiązanie daje poczucie spokoju, ciepła oraz naturalności, zwłaszcza jeśli wybierzesz drewno. Jeśli natomiast masz małą ciasną kuchnię to lepiej będą wyglądać jasne i błyszczące aranżacje. Nadadzą kuchni lekkości, głębi i optycznie ją powiększą.

Jeśli mimo wszystko nie możesz się zdecydować: mat czy połysk, rozwiązaniem jest połączenie tych dwóch opcji. W tym przypadku producenci mebli przychodzą z rozwiązaniem: meble półmatowe. Ich niewątpliwą zaletą jest ocieplenie pomieszczenia przy jednoczesnym zachowaniu odrobiny połysku, która dodaje elegancji. W kuchni mat i połysk można także połączyć wybierając np. szafki stojące z matowymi frontami oraz wiszące z błyszczącymi. Dobrym pomysłem jest także połączenie matowych mebli z błyszczącymi płytkami lub odwrotnie.

Jakie meble do kuchni wybrać – mat czy połysk?

Meble w kuchni odgrywają zdecydowanie największa rolę, wypełniają większość przestrzeni i determinują styl wykończenia całego pomieszczenia. Muszą być jednocześnie funkcjonalne i estetyczne. Odpowiadając na pytanie: jakie meble do kuchni mat czy połysk, należy więc wziąć pod uwagę to, jaki efekt chcesz osiągnąć i jakie są indywidualne preferencje użytkowników.

Każdy rodzaj mebli kuchennych – połysk czy mat – ma swoje wady i zalety. Meble matowe są tańsze i dają wrażenie większej przytulności. Jednak w małych kuchniach mogą przytłaczać. Nie oznacza to, że należy z nich zrezygnować. Decydując się na matowe fronty mebli w niewielkich pomieszczeniach warto jednak wybrać jasne kolory i połączyć je z błyszczącymi wykończeniami na ścianie lub podłodze, które dodadzą wnętrzu odrobiny głębi. Natomiast meble na wysoki połysk pasują do nowoczesnych wnętrz, tworzą wrażenie przestronności, ale też większego chłodu.

Kuchnia na wysoki połysk

Niezależnie od tego czy wybierzesz meble kuchenne matowe czy z połyskiem będą one wymagać częstego sprzątania ze względu na specyfikę pomieszczenia, jakim jest kuchnia. Mówi się jednak, że meble matowe łatwiej utrzymać w czystości i nie widać na nich odcisków palców i tłustych osadów tak bardzo, jak na błyszczących frontach. Meble do kuchni mat czy połysk powinny być przede wszystkim funkcjonalne i współgrać z pozostałymi elementami aranżacji wnętrza.

Biała kuchnia mat czy połysk – za i przeciw obu tych rozwiązań

Szczególnej uwagi wymaga urządzanie białej kuchni. Biel jest bowiem piękna, ale bywa wymagająca. Mat czy połysk mogą bardzo wiele zmienić w odbiorze przestrzeni. Biała kuchnia na wysoki połysk da wrażenie przestronności, ale przy tym chłodu. Zastosowanie połyskującej bieli na meblach, ścianach oraz podłodze przy zachowaniu idealnej czystości może wprowadzać efekt pewnego rodzaju sterylności. Nie każdemu musi to odpowiadać, dlatego biała kuchnia połysk świetnie skomponuje się z naturalnymi drewnianymi wstawkami lub błyszcząca czernią, które przełamią wrażenie lodowatości.

Biała kuchnia matowa

Miłośnicy bardziej tradycyjnych przytulnych wnętrz nie muszą rezygnować z bieli w kuchni. Jednak w tym wypadku warto zdecydować się na matowe fronty i zastosować dodatki w kolorze szarym lub naturalnego drewna. W ten sposób osiągnie się efekt ciepłego, przyjaznego wnętrza, które zaprasza do miłego spędzenia czasu. Należy przy tym pamiętać, że matowe meble nie odbijają światła, dlatego małe wnętrza mogą w tym przypadku wydawać się wręcz ciasne.

Biała kuchnia na wysoki połysk

Podłoga w kuchni – mat czy połysk?

Kolejnym ważnym elementem jest podłoga w kuchni – mat czy połysk? Wybór nie jest tak oczywisty. Nie jest bowiem powiedziane, że styl mebli determinuje sposób wykończenia podłogi. W zależności od materiału, który zamierzamy wykorzystać, mamy szereg możliwości.

Najpopularniejsze i najłatwiejsze w utrzymaniu są płytki, które możemy wybrać zarówno matowe, jak i błyszczące. W otwartych kuchniach połączonych z salonem niektórzy decydują się na panele podłogowe lub drewniany parkiet. Jest to rozwiązanie mało praktyczne, ze względu na ryzyko zalania czy zaprószenia ognia. Jeśli zależy nam na efekcie drewnianej podłogi, możemy zdecydować się na płytki lub gres drewnopodobny, które są zdecydowanie bezpieczniejsze i mogą być równie efektowne.

Płytki do kuchni mat czy połysk?

Zatem jakie płytki do kuchni na podłogę matowe czy z połyskiem wybrać? Każde z tych rozwiązań ma swoich zwolenników. Dlatego decydując jakie płytki do kuchni – mat czy połysk – kupić, warto się zastanowić nad efektem, który chcemy osiągnąć oraz jak istotne są dla nas aspekty praktyczne.

Matowe płytki na podłogę w kuchni są coraz bardziej popularne ze względu na antypoślizgową powierzchnię, na której dodatkowo nie widać smug i zacieków. Matowe podłogi idealnie wpiszą się zarówno w nowoczesne wnętrza, jak i w te w stylu skandynawskim czy rustykalnym. Wydają się zatem być uniwersalne, nawet przy ewentualnej zmianie mebli i wystroju wnętrza.

Natomiast płytki na wysoki połysk do kuchni są dużo bardziej efektowne. Ich zdolność odbijania światła powoduje, że mała kuchnia wydaje się większa. Zastosowanie ich w dużym pomieszczeniu da natomiast efekt wręcz pałacowej elegancji i szyku.

Matowe płytki do kuchni