Jak ocieplić szary salon?

Jak ocieplić szary salon

Nie ma chyba w aranżacji wnętrz drugiego tak uniwersalnego i wszechstronnego koloru jak szary. W zależności od tego, na jaki odcień koloru szarego postawicie, możecie stworzyć za jego pomocą zarówno szary salon nowoczesny, jak i aranżację w stylu klasycznym. Mimo dużej uniwersalności szary salon może być jednak wizualnie chłodny i monotonny. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, jak ożywić szary salon i jakie dodatki do szarego salonu wybrać, aby wizualnie ocieplić to pomieszczenie. W związku z tym postanowiliśmy przygotować kilka prostych propozycji na to, jak ocieplić szary salon.

Szary salon – jakie dodatki wybrać, aby ocieplić wnętrze?

Na różnego rodzaju forach czy grupach poświęconych aranżacji wnętrz bardzo często można spotkać pytania w stylu jakie zasłony do szarego salonu, jak ożywić biało szary salon czy jakie dodatki do szarego salonu sprawdzą się najlepiej? Odpowiedź na te pytania zależy w dużej mierze od tego, jaki styl architektoniczny był dla Was inspiracją i jaki efekt aranżacyjny chcecie osiągnąć.

Najprostszy sposób na to, jak ożywić szary salon wiąże się z trikiem aranżacyjnym określanym często jako pop of color. Co to takiego pop of color albo color popping? W szeroko pojętym designie jest to zabieg polegający na zastosowaniu akcentu w mocnym, wyróżniającym się kolorze na monotonnym, szarym lub czarno-białym tle. W praktyce do ożywienia szarego lub biało-szarego salonu wystarczy często nawet kilka niewielkich akcentów w takim kolorze.

Jak ożywić szary salon – kolory

Jakie konkretnie kolory można wykorzystać, aby ożywić szare wnętrze? Tu przychodzi nam z pomocą bardzo duża uniwersalność koloru szarego. Większość odcieni można łączyć z różnymi barwami. Jednak tylko niektóre dodatki pozwolą Wam osiągnąć efekt energetycznego ożywienia salonu w szarościach. Bardzo dużą popularnością w szarych salonach cieszą się ostatnio dodatki w kolorze musztardowym. Wygląda on szczególnie efektownie w zestawieniu z nieco ciemniejszymi odcieniami koloru szarego, na przykład z grafitem. Ten ciepły, ale zarazem niezwykle elegancki odcień koloru żółtego to prawdziwy aranżacyjny hit. Jakie musztardowe dodatki do szarego salonu wybrać? Możliwości macie całkiem sporo. W roli takie energetyzującego akcentu możecie wykorzystać na przykład musztardową sofę, fotel, tapicerowane krzesła, zasłony lub poduszki. Popularnym rozwiązaniem jest także pomalowanie jednej małej ściany na kolor musztardowy. Pamiętajcie jednak, że kolor ten powinniście stosować z umiarem. Kluczem do sukcesu jest tu zachowanie odpowiednich proporcji pomiędzy szarym tłem a musztardowymi akcentami.

Muszardowe dodatki w szarym salonie

Szary salon musztardowe dodatki

Efekt wizualnego ocieplenia szarego salonu możecie osiągnąć także, stawiając na dodatki w ciepłych odcieniach czerwieni. Idealnie sprawdzą się w tej roli na przykład dodatki w kolorze bordowym czy ceglastym. Podobnie jak w przypadku akcentów musztardowych musicie pamiętać o zachowaniu odpowiedniej równowagi między tłem i dodatkami do szarego salonu. A poniżej w galerii znajdziecie kilka sposobów na to, jak ożywić szary salon czerwonymi dodatkami:

Czerwona lampa w szarym salonie

czerwone dodatki w szarym salonie

szary salon czerwone dodatki

Jak ożywić szare wnętrze chłodnymi kolorami?

Szary salon można ożywić nie tylko ciepłymi odcieniami czerwieni, żółci czy brązu. W roli barwnego akcentu podkreślającego szary salon sprawdzą się także niektóre chłodne kolory. Odpowiedzią na to, jak ożywić szary salon mogą być więc dodatki w takich kolorach jak turkus, fiolet czy jasna energetyczna zieleń. Kilka przykładów zastosowania takich dodatków w szarym salonie możecie zobaczyć poniżej.

Turkus w szarym salonie

Fioletowa sofa w szarym salonie

Zielone dodatki do szarego salonu