Co na taras tanio i szybko – proponujemy 3 rozwiązania!

co na taras

W nowoczesnym domu czy mieszkaniu taras jest często aranżacyjnym przedłużeniem salonu. Coraz większą wagę przykłada się nie tylko do kwestii czysto funkcjonalnych, ale również do tego, jak wygląda taras. Jednym z najważniejszych elementów aranżacji tarasu jest oczywiście jego podłoga. Spróbujemy więc dziś odpowiedzieć na pytania, co na taras, czym wyłożyć taras itp.

Przy próbie odpowiedzi na pytanie, czym wyłożyć taras, duże znaczenie ma to, czy jest to taras niezadaszony, czy przestrzeń osłonięta przed ewentualnymi opadami i innymi niekorzystnymi zjawiskami meteorologicznymi.

Czym wyłożyć taras tanio?

Nie bez znaczenia są również kwestie ekonomiczne. Owszem taras z naturalnego drewna to marzenie wielu osób. Jednak w praktyce drewniany taras to projekt wymagający sporych nakładów finansowych. Dodatkowym mankamentem jest to, że drewno na taras wymaga regularnych zabiegów konserwacyjnych, na które nie każdy ma czas i ochotę. Jaka podłoga na taras będzie tańsza od drewna, a przy tym atrakcyjna wizualnie? Jaki taras jest najtańszy i czym wyłożyć taras przy ograniczonym budżecie? Poniżej przedstawiamy kilka niedrogich rozwiązań, które możecie wykorzystać na tarasie.

Jakie drewno na taras, żeby nie zbankrutować?

Próba odpowiedzi na pytanie, jakie drewno na taras będzie najlepsze, to temat na osobny poradnik. Dziś jednak szukamy alternatyw dla drewnianego tarasu. Najbardziej oczywistym i cieszącym się coraz większą popularnością rozwiązaniem są deski kompozytowe. Co to takiego deska kompozytowa? Rdzeń takiej deski stanowi sproszkowany materiał drzewny połączony ze specjalnymi syntetycznymi żywicami. Natomiast warstwa wierzchnia deski kompozytowej to odporne na wilgoć i inne niekorzystne zjawiska pogodowe tworzywo.
Najważniejsze zalety takiej alternatywy dla drewna na taras to:

  • Deski kompozytowe są często tańsze od gatunków drewna, które wykorzystuje się jako podłogę na taras.
  • Kompozytowa podłoga tarasu nie wymaga tak częstych i czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych jak deski z naturalnego drewna.
  • Montaż desek kompozytowych na tarasie jest zdecydowanie łatwiejszy niż stworzenie tarasu drewnianego. W wielu przypadkach wszystkie elementy niezbędne do jego montażu są w komplecie deskami.
  • Deski kompozytowe nie mają drzazg, sęków i innych niedoskonałości charakterystycznych dla drewna naturalnego.
  • Deski kompozytowe dostępne są w różnych kolorach. Dzięki temu macie możliwość dopasowania desek na taras do jego stylu.

jakie deski na taras

Co położyć na stare płytki na tarasie?

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy chcemy odświeżyć wygląd starego tarasu, na którym są już płytki? Co położyć na stare płytki na tarasie, aby stworzyć całkiem nową aranżację tej przestrzeni niewielkim kosztem?

Również w tym przypadku nie powinniście narzekać na brak możliwości. Nam szczególnie spodobały się dwie możliwości, które zdecydowanie można zaliczyć do kategorii tania podłoga na taras.

Pierwszym z nich jest tak zwana sztuczna trawa na taras. Jest to po prostu syntetyczna wykładzina do złudzenia przypominającą naturalny trawnik. Dlaczego warto rozważyć taką podłogę na taras?

Sztuczna trawa na taras jest odporna nie tylko wilgoć. Polipropylenowe włókna, z których zrobiona jest ta wykładzina zewnętrzna, jest odporna także na zabrudzenia. Dzięki temu codzienna pielęgnacja takiej podłogi na tarasie nie powinna Wam sprawiać żadnych problemów.

  • Montaż sztucznej trawy na tarasie jest banalnie prosty i bez większych problemów możecie przeprowadzić go samodzielnie.
  • Sztuczna trawa na taras dostępna jest w różnych odcieniach i grubością.
  • Tego rodzaju wykładzina na taras jest także odporna na promieniowanie UV. Dzięki temu nawet po długim czasie na słońcu sztuczna trawa nie traci swojego oryginalnego koloru.
  • Można ją położyć na dowolnej prostej nawierzchni. Sprawdzi się więc zarówno na betonowym tarasie, jak i na tarasie z płytek. Jest to więc jeden ze sposobów na szybką zmianę wyglądu tarasu.

Co jeszcze nadaje się na taras zamiast płytek? Na zewnątrz stosować możecie także nowoczesne wykładziny PCV. Taka podłoga kojarzy się często z siermiężnymi wykładzinami, które królowały w polskich domach w latach 80 czy 90. Jednak nowoczesne wykładziny PCV na taras mają z nimi niewiele wspólnego. Prezentują się one zdecydowanie lepiej i często są najtańszym i najszybszym sposobem na ciekawą podłogę na tarasie. Można je położyć na każdej płaskiej powierzchni. W ofercie producentów wykładzin PCV znajdziecie dziś setki wzorów imitujące różne rodzaje nawierzchni. W zależności od tego, jakie trendy zainspirowały Wasz taras, możecie wybrać wykładziny imitujące drewno, architektoniczny beton, marmur czy inne rodzaje naturalnego kamienia. Ciekawym elementem aranżacji salonu mogą być także wykładziny ze wzorem mozaiki czy kolorowych płytek patchwork.

Wykładzina na taras

Zalety wykładzin PCV na taras nie kończą się jednak na dużej ilości dostępnych wzorów. Taka podłoga na taras jest niezwykle łatwa w pielęgnacji i odporna na zarysowania czy odkształcenia. Niezaprzeczalną zaletą takiej nawierzchni tarasu jest też niska cena wykładzin PCV. Szczególnie jeśli porównamy koszt takiej podłogi do innych materiałów stosowanych na tarasie czy balkonie.